Per „Obelinę“ muziejus tapo kultūros centru

Laisvės kovų istorijos muziejaus bendruomenė džiaugiasi, kad „Obelinės“ kultūriniai renginiai vyko mūsų įstaigos erdvėje, kuri tampa atvira visiems ne tik laisvės kovų istorijos, bet ir meno bei kultūros mylėtojams. Ši „Obelinė“ jubiliejinė, pažyminti ilgą penkiolikos metų laikotarpį, per kurį ji tapo ne tik Obelių, bet ir Rokiškio krašto išskirtiniu reiškiniu.
Ta proga muziejininkai parengė fotografijų ir eksponatų parodą, kurios pristatymas visuomenei įvyko rugsėjo 8 dieną 10 valandą. Tada vyko ir fotografės Urtės Baranauskaitės autorinės nuotraukų parodos atidarymas. Talentinga menininkė Obelių bei Juodupės gimnazijų moksleiviams pristatė savo edukacinę meninę veiklą, kurią kartu bendraminčiais pristato Lietuvos moksleiviams. Muziejininkai kartu su Obelių bibliotekos darbuotojais Gražina Deksniene ir Dovile Šimėnaite parengė originalią kilnojamąją parodą, skirtą „Obelinės“ penkiolikos metų jubiliejui. Ši paroda, įkomponuota į namelių formos kompoziciją, tapo „Obelinės“ akcentu šeštadienį parke vykusiame pagrindiniame koncerte. Namelių langinėse žiūrovai galėjo pamatyti Obelių statinių fragmentus, taip buvo sukurtas intelektinis žaidimas „Pažink Obelius“. Žaidėjai turėjo įvardinti ir specialiuose lapuose pažymėti įvardintus statinių fragmentus. Neatsitiktinai šio žaidimo nugalėtoja – Obelių miestelio paštininkė Milda Mažeikienė. Jai atiteko Obelių krašto garbės piliečio Donato Smalinsko prizas. Šio žaidimo rėmėjai „Intelektualūs kompiuteriai‘, Rokiškio krašto muziejus, apdovanoję nugalėtojus vertingais prizais.

Į leidinio „Žmonės ir likimai“, kuris dienos šviesą išvydo Rokiškio krašto muziejaus pastangomis, pristatymą, vykusį Laisvės kovų istorijos muziejuje, atvyko gausus istorijos mylėtojų būrys. Išleistoje knygelėje sudėti 2016 metais Obeliuose vykusios konferencijos „Žmonės ir likimai“ pranešėjų Gintaro Dručkaus, Aldonos Mieliūnaitės, Algio Kazulėno bei Donato Smalinsko skaityti pranešimai. Šią konferenciją muziejuje organizavome minėdami Birželio sukilimo 75-ąsias metinės.
Pristatant leidinį žodį tarė svečiai – Juodupės kankinio dukra Palmira Čeičienė, Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio bibliotekos vedėja Reda Kiselytė, Juodupės gimnazijos mokytoja Rima Šimėnienė, Obelių gimnazijos mokytoja istorikė Miranda Nargėlienė, Obelių miesto bibliotekos bibliotekininkė Dovilė Šimėnaitė. Knygos pristatyme dalyvavęs vienas iš konferencijos „Žmonės ir likimai“ pranešėjų Donatas Smalinskas susirinkusiems akcentavo bendrystės patirtį, kurią patyrė ne tik telkdamas bendruomenę atstatyti paminklą sukilėliams, partizanams, bet ir rinkdamas medžiagą šiai konferencijai, bendraudamas su būsimais konferencijos pranešėjais bei jubiliejinio renginio, skirto 1941 metų Birželio sukilimui paminėti, svečiais. Ištraukas iš knygos skaitė gimnazistai Vaiva Dubickaitė ir Tadas Muraška.
Dvasinis ir prasmingas akcentas šio leidinio pristatymo metu buvo muzikos pedagogės Laimos Bieliūnienės suburto Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos saviveiklininkų ansamblio atliekamos melodijos, Obelių jaunųjų šaulių vadovės Jolantos Paukštienės pasakojimas renginio dalyviams apie savo senelį Pupelį-Grigą, nužudytą saugumiečių pokariu Rokiškio kalėjime. Muziejininkams ji padovanojo keletą šeimos relikvijų, menančių senelį. Buvo įdomu klausytis asmeninių Andriaus Dručkaus prisiminimų apie šį žmogų.

Pasibaigus renginiui muziejininkai traukė į Obelių senąsias kapines. Prie paminklo pagerbtos 1941 metų birželio sukilimo aukos, pagarbos vainikus padėjo Jolanta Paukštienė ir Diana Meškauskienė, renginį vedė Obelių krašto garbės pilietis Donatas Smalinskas. Prisiminęs kovas už Lietuvos laisvę, jis pakvietė Obelių gimnazijos moksleivį Dovydą Kairį, kuris ne tik prie atminimo lentos pritvirtino QR kodą, bet ir pademonstravo galimybę specialių programėlių dėka išgirsti muziejininkų įrašytus istorinius pasakojimus apie sukilimą ir paminklo atstatymą. Nuo šiol kiekvienas, atvykęs prie šio garsaus monumento, galės daugiau sužinoti matydamas filmuotą medžiagą mobiliajame telefone.

Laisvės kovų istorijos muziejuje taip pat vyko kraštiečio, informacinių technologijų specialisto Vytauto Butėno surengta diskusija apie Obelių miestelio perspektyvas, jo ateities viziją, kurioje dalyvavo obelietė Simona Kančytė, gimnazistas Dovydas Kairys, Obelių miestelio seniūnas Eugenijus Narkūnas, Obelių bendruomenės pirmininkas Vitalijus Jocys.

Sekmadienį muziejaus kiemelyje koncertavo Rokiškio rajono saviveiklininkai, o improvizuotuose bendruomenių kiemeliuose galėjai paragauti autentiškų valgių bei gėrimų. Vyko įvairios rungtys, kuriose jėgas ir įgūdžius išbandė jaunimas.
„Obelinės“ šventę lydėjęs gražus ir saulėtas oras buvo dar vienas svarbus akcentas, suteikęs dalyviams pakilią nuotaiką, o muziejininkams viltį, kad muziejaus erdvės būtų visada atviros obeliečių norams gyventi gražiai ir prasmingai.

Valius Kazlauskas, Elena Kazlauskaitė

Share Button

One Reply to “Per „Obelinę“ muziejus tapo kultūros centru”

  1. Obeliai.eu redakcija Post author

    Mieli svetainės lankytojai,
    per šventę buvome labai populiarūs, nes mus aplankė rekordinis vartotojų skaičius. Rugsėjo 9 dieną mūsų parengtą informaciją ir tekstus skaitė, įdėtas nuotraukas žiūrėjo net 695 vartotojai. Ačiū visiems mūsų padėjėjams ir bendraautoriams.

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *